Ordonanţă nr. 37 din 2005 privind recunoaşterea şi funcţionarea grupurilor de producători, pentru comercializarea produselor agricole şi silvice
din 14/07/2005
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 652 din 22/07/2005
Guvernul României
În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 1 pct. IV.9 din Legea nr. 209/2005 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe,
Guvernul României adoptă prezenta ordonanţă.
CAPITOLUL I
Dispoziţii generale
Art. 1. – (1) Producătorii agricoli şi silvici organizaţi în societăţi comerciale, societăţi agricole sau în alte forme de asociere în agricultură, conform Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, Legii nr. 36/1991 privind societăţile agricole şi alte forme de asociere în agricultură, Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii, cu modificările şi completările ulterioare, Legii cooperaţiei agricole nr. 566/2004, sau în orice altă formă de asociere conform legislaţiei în vigoare pot fi recunoscuţi ca grupuri de producători, dacă au ca principal scop valorificarea producţiei membrilor asociaţi şi îndeplinesc condiţiile stabilite prin prezenta ordonanţă.
(2) Pot fi recunoscute ca grupuri de producători şi alte societăţi agricole sau organizaţii de producători decât cele prevăzute la alin. (1), dacă îndeplinesc şi respectă condiţiile de recunoaştere prevăzute de prezenta ordonanţă.
Continue reading